איך אפשר לקדם את נושא משחקי התפקידים?

בעקבות דיון מעניין שהתפתח בפורומים של העמותה הישראלית למשחקי תפקידים, עשיתי רשימה קטנה של דברים שאני עושה כדי לקדם את נושא משחקי התפקידים בארץ. אני לא חלק מהעמותה, ולמען האמת אין לי שום תפקיד בשום גוף וכל מה שאני עושה זה אך ורק כי ממש כיף לי לעשות.

המטרה של הפוסט הזה היא לא לפאר את עצמי אלא לפרסם את רשימת הדברים שאני רואה שתורמים לי ולאחרים. בעיקר כדי לעודד עוד אנשים לעשות ולתרום או לתת רעיונות איך אפשר לקדם את התחום. אז הנה מה שאני עושה:

* ערן אבירם ואני מפרסמים פודקאסט בשם “על כתפי גמדים” (הנה דף הפייסבוק והנה הפרקים עצמם) ומדבר אך ורק על משחקי תפקידים. אנחנו משתדלים להתמקד על נושאים שמאזינים שולחים לנו ומכוונים להזמנת אורחים כדי שאנשים יכירו עוד שמות בתחום וירגישו חלק מהקהילה.

* אני אישית אוסף שמות של אנשים ש”שמעו על משחקי תפקידים והיו מעוניינים להתנסות” ומריץ פעם או פעמיים בשנה “משחק היכרות”. כל השחקנים במשחק הזה הם אנשים שמשחקים בפעם הראשונה ואני משתדל שתהיה להם חוויה כייפית. המטרה שלי היא גם כדי שיבינו במה מדובר וגם לנטרל סטיגמות. במילים פשוטות: לעורר מודעות.

* פרסום מאמרי תיאוריה או תובנות בנושא משחקי תפקידים בבלוג שלי (עכשיו שכבר אין את “משחק בתיאוריה“). למרות הרבה ממה שנאמר פה אני חושב שהעיסוק בתיאוריה הוא חשוב ומפתח את הבנת המשחק. כמובן שבלי הצד הפרקטי של יישום בפועל אני חושב שהוא מיותר.

* אני מקפיד לתרום מזמני וניסיוני לאנשים אחרים. זה אומר שאני משתדל בכל כנס להעביר לפחות סדנה אחת או הרצאה אחת שהמטרה שלה היא שיהיו משחקים יותר טובים בארץ וששחקניםמנחים יכירו אחד את השני. זה נשמע פשטני אבל כיום אין יותר מידי מקומות שמנחה צעיר וחסר ניסיון יכול לפנות אליהם כדי לקבל תמיכה ועידוד.

* אני ממשיך ללמוד ולנסות להכיר דברים חדשים. לפני כמה שבועות שיחקתי במשחק היכרות של מבוכים ודרקונים מהדורה חמישית, השבוע שיחקתי במשחק היכרות של השיטה החדשה של Star Wars, בעוד כמה שבועות אני מתחיל לשחק במערכה בשיטה החדשה של Fate. (למה העמותה לא מארגנת כנס שיטות חדשות? אירוע שהמטרה שלו זה ללמד שחקנים ומנחים שיטות חדשות? לא משהו אינדי וקיצוני, גם שיטות מיינסטרים שאנשים פשוט לא מכירים)

* אני ניסיתי (וממשיך לנסות) להרים אתר שיעסוק בתיאוריה של משחקי תפקידים שימשיך ברוחו את “משחק בתיאוריה”. הסיבה שהאתר הזה לא עלה היא שלא הצלחתי למצוא מספיק אנשים שיתרמו כתבות (מי שמוכן ליצור תוכן בבקשה תפנו אלי, אני מאוד אשמח).

* זה אולי ישמע טיפשי אבל אני מקפיד לשחק. אני מכיר הרבה אנשים שמאוד מעורים בקהילה אבל לא משחקים שום משחק. אני לא הייתי יכול לדבר בהתלהבות על משחקי תפקידים בלי שיהיה לי איזה משחק שאני מתלהב ממנו.

זהו. אני מקווה שהעמותה או אנשים פרטיים ייקחו את הרשימה הזו ויעשו איתה משהו. בין אם זה לתמוך יותר אקטיבית בחלק מהדברים שכתבתי (נניח: לפרסם את “על כתפי גמדים” או לעודד אנשים לכתוב מאמרים לפרסום) או יארגנו בעצמם חלק מהדברים שאני עושה. נניח לעשות ערב משחקי תפקידים קטן לחברים שלא ממש מכירים את התחום או לעשות ערב היכרות עם שיטה שהם מכירים לחברים שלא מכירים.

אני מאוד אשמח לשמוע אם אתם עושים משהו כזה ולעזור אם אני יכול.

עדכון :

ערן אבירם, כהרגלו, מוסיף ומפרט על המון דרכים אחרות לקדם משחקי תפקידים בארץ.

איך אפשר לקדם את נושא משחקי התפקידים?

תהליכי התפרקות

באמת שאני לא קולט מה הבעיה להבין את תהליך ההתפרקות. זה קרה כבר אינספור פעמים וזה קורה גם עכשיו, ובכל פעם זה אותו הדבר. התהליך