זה דבר קשה לסכם שנה, אבל זה חשוב. זה חשוב כדי להזכיר לך את כל הדברים שכן הצלחת לעשות וכדי להזכיר לך מהם הדברים שאתה רוצה לעשות כדי שלא תאבד כיוון. כמו שאני תמיד אומר הדבר הכי חשוב בעולם זה מדדי הצלחה, אבל יש דבר אחד שיותר חשוב והוא לבחור את המדדים הנכונים. אז אני רושם לעצמי בלי שום סדר מסוים דברים גדולים שקרו בשנה האחרונה וכמה דברים שאני רוצה לעשות בשנה הקרובה.

ניהול מוצר

לימדתי השנה שבע וקצת קורסי ניהול מוצר שזה אומר עשרות רבות של מנהלי מוצר חדשים. אלו קורסים עם לא מעט אתגרים, גם בשבילי וגם בשביל הסטודנטים. ללמוד 3 שעות בערב, אחרי יום עבודה זה לא קל. והיות ואני צריך לדאוג שכולם, כולל אני, יהיו ערים ומפוקסים אז אני ממש מנצל את כל היכולות בארגז הכלים ההדרכתי שלי. מצד שני השנה קיבלתי השנה את אחת המחמאות הכי גדולות שקיבלתי בנושאי הדרכה, סטודנטית אמרה לי שהיא ובן הזוג שלה יושבים בבית מדי שבוע עם פופקורן ורואים את ההקלטה של השיעור ביחד. אז מבחינתי אני לגמרי פותח חזית מול נטפליקס, אז אם אתם גם רוצים סדנה בנושא ניהול מוצר – דברו איתי.

אם אתם גם שוקלים מעבר לתחום הממש מגניב של ניהול מוצר בדיוק כתבתי פוסט שלם על איך להיכנס לתחום של ניהול מוצר (ואם אין לכם מושג מה עושים מנהלי מוצר אז תקראו את הפוסט הזה). 

ברמה האישית יצא לי לעזור השנה להמון יזמים. חלקם סטודנטים לשעבר שהתקדמו עם הפרויקטים שלהם, חלקם חברים שהגיעו להתייעצות, וחלקם לקוחות שרצו מישהו שיחזיק להם את היד, או עוד זוג ידיים עובדות, או מנטורינג. ניסיתי השנה הרבה סוגים חדשים של התקשרויות מקצועיות ומתישהו אני אכתוב על היתרונות והחסרונות של כל אחד מהם, אבל היתרון המשמעותי ביותר של הגמישות המחשבתית הזו היה שהיא איפשרה לי לעזור להרבה יותר אנשים. 

הרצאות וסדנאות

העברתי השנה כמה וכמה הרצאות וסדנאות מקצועיות. פחות מכמה שרציתי אבל בכנות, יותר מכמה שאני חשבתי שאני אצליח לאור הנסיבות. חלקן היו הרצאות מוזמנות או ימי עיון לחברות שרצו לשדרג את מנהלי המוצר שלהן, אבל היו גם כמה שאני ארגנתי בעצמי. למשל סדרה של 3 הרצאות חינמיות על עמידה מול קהל שארגנתי עם הצלחה בינונית (המון ביטולים ברגע האחרון), הרצאות בתשלום לקהל הרחב בנושא מדדי הצלחה, או סדרת הרצאות בנושא הדרכה נכונה למדריכים של כמה תוכניות הכשרה בתחום הטכנולוגיה.

יצא לי גם להעביר כמה הרצאות בהתנדבות. החביבות עלי היו ללא ספק ההרצאות לחיילים המוכשרים של המוצרייה וההרצאה שהעברתי לסטודנטים של Product hub. שתי הקבוצות הללו תמיד מאתגרות אותי בזכות החשיבה החדה של המשתתפים.

משחקי תפקידים

השנה סימנה את המעבר שלי לדפוס, תודות לעזרתו של אביב מנוח יצאה השנה גרסת דפוס למדריך פעולות הנחייה שלי ובנוסף לקראת חנוכה הדפסתי מהדורה מוגבלת של משחק התפקידים שלי על ימי המכבים “בימים ההם, בזמן הזה“. עוד אין לי מושג עד כמה מהן נמכרו אבל בנושאי משחקי תפקידים זה תמיד פרמטר משני עבורי, אני עושה את כל זה כי אני נהנה מהעשייה וכי זה מחזיק אותי צעיר ונמרץ.

השנה גם הוצאתי גרסה של משחק היחיד שלי “Heroes” שכל ההכנסות שלו הלכו לתרומה לעמותה לסיוע לילדים שנפגעו מהמלחמה באוקראינה, סה”כ נתרמו בסביבות 80 דולר שזה לא הרבה אבל הרגשתי שלפחות עשיתי משהו. 

אני ממשיך לשחק עם החברים שלי בקמפיין משחקי תפקידים זו השנה התשיעית והצלחנו לעשות עוד קייטנה השנה! עם חולצות והכל! כמיטב המסורת שלנו. זה לחלוטין לא דבר מובן מעליו. 

אבל הפרויקט המרכזי שתפס את רוב הזמן שהצלחתי לפנות למשחקי תפקידים היה ללא ספק Greatwyrm Games. קורס הנחייה למנחים שאני, יחד עם אביעד טל, נבות רם ושגיא הדוכס קרענו עליו את התחת בשנה האחרונה עם סקרים, עיצוב, כתיבה, הרצות ניסיון, יצירת תכנים, הקלטות ועריכה. אנחנו מתכננים לצאת לבטא ממש בקרוב ואני אעדכן על ההתפתחויות.

על כתפי גמדים

אני לא יכול לדבר על משחקי תפקידים בלי לציין שהשנה ערן ואני בתמיכתו הטכנית של אביב מנוח חזרנו להקליט את פודקאסט משחקי התפקידים שלנו על כתפי גמדים! ועוד בעברית! אני נהנה מזה מאוד. בעוד שב-200 פרקים שהקלטנו בעבר התמקדנו בעיקר במשחקים עצמם (הרצה, משחק, ושיטות חדשות) הפעם הפרקים שלנו מתמקדים ביצירה ופיתוח של תוכן בתחום. 

אחד מהדברים שמיוחדים בעכ”ג בעיני זה שאנחנו פועלים מתוך הרבה כוונה. המטרה שלנו היא לעודד יוצרים ויצירה ואני יכול כבר עכשיו להגיד שזה עובד. גם עבורי ככלי שמעודד אותי להמשיך ליצור וגם עבור אנשים אחרים. פונים אלינו עם שאלות נוספות לגבי נושאים מהפרקים או יוצרים שמספרים לי שהיינו חלק ממה שדירבן אותם ליצור. אם גם אתם חלק מהקבוצה הזו – שלחנו לנו מייל. אנחנו מאוד אוהבים לשמוע על יוצרים ויצירות חדשים ולעזור אם אנחנו יכולים. 

טוויטר

השנה השקעתי יותר מהזמן שלי בטוויטר. שזה אולי חבל כי לא בטוח כרגע כמה זמן טויטר עוד יהיה רלוונטי לחיינו. להבהרה, אני לא חושב שהוא יעלם אבל אני כן חושד שהאיכות של הפלטפורמה תרד. אין ממש פיד פרודקט מסודר בטויטר ואני לא חי שם מספיק בשביל לקדם את זה, הפלטפורמה העיקרית שלי היא עדיין פייסבוק (אני זקן). בכל מקרה אני סוגר את השנה עם 930 עוקבים שכמעט כולם ממוקדים בתחומי ניהול מוצר וזה משמח אותי שיש עוד מקום שמאפשר לחלוק ידע ויכולות ושלפחות בשבילי היה כר פורה לדיונים ושיתופי פעולה. אם אתם רוצים לקשקש שם אז אני תמיד זמין.

בלוג נעים מאוד 

המהלך המשמעותי ביותר בשנה האחרונה היה שהסבתי חלק משמעותי מהבלוג לבלוג מקצועי פרופר בנושא ניהול מוצר. זה בעיקר מאפשר לי לראות באופן מדיד את הערך שאני מייצר להרבה אנשים. לדוגמה, הפוסט הנקרא ביותר השנה היה איך להתראיין למשרת ניהול מוצר עם מעל 2,000 צפיות. במקום שני הפוסט המשלים איך לענות על תרגילי בית בראיון עבודה שנצפה מעל 1,500 פעם. המדדים הללו נמצאים בתיאום עם העלייה בדרישה למנהלי מוצר בשוק. יש לי עוד תוכניות גדולות לבלוג הקטן הזה אבל אין ספק שהן על אש נמוכה כרגע.

חשוב לציין שלא הייתי מצליח לעשות את כל השדרוגים באתר שלי בלי העזרה של נבות רם. אם אתם צריכים בנייה או שיפורים לאתר שלכם – דברו איתו

בצד האישי

למרות כל הדברים שכתבתי פה בשנה האחרונה העדיפות מספר אחת שלי היתה המשפחה. אני ומאיה נכנסנו לשנה הזו עם ילד בן כמעט חמש ותינוק בן חודשיים וזו היתה שנה מאוד מאתגרת. תינוקות בשנה הראשונה (או ליתר דיוק מאז שהם נכנסים לגן) חולים המון וזה הרבה מאוד זמן השקעה שנופל תחת הקטגורייה של “תחזוקה שוטפת”.

למרות שכבר קשה לזכור, בתחילת השנה עברנו לדירה חדשה במקום חדש. זו היתה הצלחה גדולה, אני מאוהב לגמרי בדירה החדשה שלנו. היא מרגישה הרבה יותר שלנו כי העזנו לעשות פה הרבה בחירות נועזות, כמו למשל לצבוע כל חדר בצבע אחר ולהקדיש מקום לפינות עבודה נפרדות לי ולמאיה. 

אני לגמרי מרגיש שעברנו, כל ארבעתנו,  את השנה חזקים יותר ומאוחדים יותר. 

כמה יעדים לשנת 2023 כתזכורת:

* להוציא לאור יותר משחקי תפקידים והרפתקאות (ספציפית את: Hell’s coming with me, Porn production LLC RPG, Twitter Madness, theSocialAppsRPG ).

* לדבר יותר על ניהול מוצר מול קהל ופחות מול מנהלים

* להשיק את פרויקט GwG

* לבלות יותר מהזמן שלי בעשייה משותפת ופחות בעשייה עצמית

תהליכי התפרקות

באמת שאני לא קולט מה הבעיה להבין את תהליך ההתפרקות. זה קרה כבר אינספור פעמים וזה קורה גם עכשיו, ובכל פעם זה אותו הדבר. התהליך