סיכום כנס מעבר למסך 2

אתמול (2019.08.19) התקיים הכנס של “מעבר למסך”, יוזמה מדהימה של אביעד טל (תסתכלו בערוץ היו-טיוב שלו) שערך כנס מקצועי בנושא של הנחיית משחקי תפקידים. הכנס התקיים במתכונת של כנסי TEDx, כלומר סדרה של 6 הרצאות קצרות של 15-20 דקות, כל אחת על אספקט אחר בעולם משחקי התפקידים. הכנס הזה הדהים אותי בכך שהוא נתן אפשרות לכל כך הרבה דברים חשובים להתרחש: הזדמנות למינגלינג ולהכיר אנשים חדשים, הצגה של נושאים חדשים ומגוונים בתחום, פאנל לדיון פתוח בנושאים שעלו מהקהל ודיון לא מתלהם על דרכים באמת שונות של אנשים להסתכל על התחביב שלנו.

בתור אחד מהמרצים אני גם ממש נהניתי מההכנות. בין אם זה מהדיונים (המועטים, כי כולם עסוקים) שהיו לנו בקבוצת המרצים או ממפגש המרצים שלנו, שם ישבנו והחלפנו רעיונות והצעות לגבי ההרצאות אחד של השני וגם סתם לדון באספקטים איזוטריים שמעניינים מנחים שמתעמקים בנושא ההנחייה. 

מכל הרצאה שהיתה לקחתי לפחות משהו אחד ליישום מיידי בקמפיינים הבאים שלי. אני רושם את הדברים הללו פה בשביל לתזכר את עצמי, זה לא סיכום של ההרצאות שלהם והאמת שזה ממש עושה עוול לרדד חלק מההרצאות הללו לנקודה אחת או שתיים אבל זו הדרך שלי להשתפר, תמיד לקחת משהו אחד קונקרטי ומייד ליישם אותו במשחק הבא כדי להימנע מ”תפסת מרובע לא תפסת”. 

  • מבן שלום שדיבר על “אמון מנחה-שחקן” אני לוקח לליבי את העיקרון של לתת תשומת לב וניהול למידת האמון שאני מבקש מהשחקנים שלי לתת בי ולכך שאני מתגמל את האמון הזה. 
  • מההרצאה “גלגלו a4” של טלי הלוי אני לוקח את הלקח של תמיד לוודא שדף הדמות של המשחק מדגיש את הפעולות שאני הייתי רוצה לראות את השחקנים שלי מבצעים בזמן המשחק. ואני לגמרי מתחבר להמלצה שלה על המשחק Best Friends.
  • מההרצאה “מחוץ לארגז” של שחר הלוי אני לוקח את רשימת הציוד הבלתי-נדלת והלא ממוקדת מטרה, בכדי לתת לשחקנים שלי את החופש לחקור דרכים חדשות להשתמש בציוד שלהם. אני גם לוקח את אלף ההמלצות שלו, החל מ-The Gardens of Yinn
  • מההרצאה של אורטל טל “פשוט תאמרו לא”, אני לוקח דווקא את העיקרון שתמיד יש דרך לתקן מצב מחורבן.
  • מההרצאה של נבות רם “הפנתיאון ואני” אני דג את המושג של להכניס את האלים של העולמות שלי לתוך העולם האישי של הדמויות. בחלוקה המעניינת מאוד שהוא עשה בין הנשגב, האלוהי, המקומי והאישי – אני תמיד מיקמתי את הדתות במקומי, בשליחים והמקדשים של האלים. ואני לוקח לי כמטרה להנכיח אותם ברמה האישית של השחקנים והדב”שים שלי.
  • מההרצאה שלי “Setup, Build up and  payoff”, או ליתר דיוק מההכנות אליה, אני לוקח את התזכורת עד כמה אני אוהב לדון במשחקי תפקידים עם אנשים רציניים שהתעמקו בנושא ושמחים לשיחה פתוחה שמטרתה להעמיק את הידע של כל הצדדים בצורה נעימה. אני לא ניהלתי הרבה שיחות פתוחות כאלו לאחרונה מאותה סיבה שהפסקתי לשחק עם כל מיני אנשים – כי המטרה שלהם הייתה לנצח ושלי תמיד הייתה לקדם את כל המשתתפים.

האירוע היה מאורגן בצורה מצוינת ואני רוצה להודות לאביעד שהזמין אותי ואירגן את כל האירוע, למורן ואיתמר שראיתי מתפעלים עניינים, לענבל שתיעדה ולכל האנשים המדהימים שפשוט טרחו להגיע עם ראש פתוח, להקשיב לרעיונות חדשים ולנסות לשפר את עצמם כמנחים. 

לכל אלו שביקשו עותק של ההרצאה, האירוע תועד ואני אוסיף לינק לכשיתפרסם, בינתיים אפשר להוריד עותק של המצגת של ההרצאה פה: Setup, Build up and Pay off-Uri Lifshtz.

אני מנחה משחקים כבר מעל 25 שנה ומקליט פודקאסט שבועי בנושא כבר כמה שנים טובות ואם יש משהו שלמדתי בכל הזמן הזה הוא שתמיד אפשר להוסיף קסמים חדשים לספר הלחשים שלך כמנחה.


עדכון, אפשר לצפות בכל ההרצאות פה:


סיכום כנס מעבר למסך 2

תהליכי התפרקות

באמת שאני לא קולט מה הבעיה להבין את תהליך ההתפרקות. זה קרה כבר אינספור פעמים וזה קורה גם עכשיו, ובכל פעם זה אותו הדבר. התהליך