כתיבת ההרפתקה Hell’s Coming with Me – חלק 2

השלב הבא הוא סיעור מוחין לגבי המפגשים והאתגרים של ההרפתקה. כרגע יש לי שלד בסיסי של הסיפור. עדיין אין לי תשובה לגבי מהם כל הדברים שהגיבורים יעשו ואין לי מגוון מעניין של אתגרים. אז אני מתכנן לקחת את הרעיונות שכבר העלתי ולפתח אותם קצת לפחות לרמה שאני מבין מה קורה בכל מפגש ומי הנפשות המרכזיות הפועלות.

היות ועכשיו אני כבר מתחיל לחשוב על דמויות ושמות אז אני בהחלט הולך להשתמש בשמות של חברי הלהקה שהשיר שלהם היה מקור ההשראה להרפתקה הזו. חברי הלהקה הם: Ryan Hakker – Guitar, Mike Jacobs – Guitar, Tommy McCarthy – Mandolin ,Dustin Medeiros – Upright Bass, Banjo, Harmonica.

עכשיו אני לוקח את רשימת המפגשים שרשמתי קודם אבל עבור כל מפגש אני מוסיף אקסטרה פרטים. ספציפית מי הנוכחים בכל מפגש ומה ההתרחשות הכי סבירה. אני רושם סבירה כי מן הסתם השחקנים יעשו מה שהם רוצים.

The Inn – Poor Man’s Poison

This will be the base of operation for the adventure. I imagine an angry mob around the tavern at some point. But also a lot of diplomacy going on here. So, the tavern will be half full with various faction heads.

Medeiros – the half elf innkeeper. She’s a stout, kind hearted woman.

Community leaders: head of the miners, the farmers, a dwarf alchemist.

The mining guild

The head of the miners guild is an avid follower of the black priest. He hates non-human races, especially dwarves. and will try to set an ambush to the party using the golems the preacher gave them. Luring the party into the mine’s entrance, saying “you got to see it for yourself or you won’t believe me”.

If the party will succeed in their intimidation or sense motive they will know Dustin plans a trap.

Dustin – head of the guild

Two miners

Flesh golems

The farmers

Most people in town are hard working farmers. If the party will pacify them there will be one less angry mob.

Dink the pig farmer – a fat pig farmer. Turn a blind eye to what’s going on in town because life’s hard enough as it is.

The dwarf alchemist

Rusk half face is a dwarven alchemist. He Mainly helps the miners with their findings and provides some explosive powder when needed. Half his face is covered with a burn mark from a mining accident from many years back.

If the party convince him (it won’t be hard) there will be a less angry mob, and he may provide them with some potions, smoke bombs and explosives.

Rusk half face – dwarven alchemist.

The cemetery

The cemetery is in great disrepair. The evil energy in the area causes the formation of undead. Maybe repairing tombstones might cause less ghosts to form.

Restless ghosts

The angry mob

A brother from the church will lead the citizens as an angry mob. The size of the angry mob will be determined by the party’s actions with the other factions in the city (miners, farmers, the alchemist).

Brother Jacobs – leading the mob

Black dog (the brothers pet)

Angry mob (single creature) (between 1 and 4, depending on the groups diplomacy efforts)

The church

The rest of the evil cult. As soon as trouble seems brewing the black preacher will run from the church to the hill via a secret back door. In this place we will see evidence of the cult’s evil doings and plans for causing all other races and half breeds to leave the area.

Cultists

The Hill

The black priest will summon his evil deity to inhabit Carthy’s body using a strange crystal from the mine’s and they will attack.

Big fight scene. Ghosts of the dead will stand around and encourage the party, shielding them from some extreme death effects by the monster.

Attacks without hurting the sister sufferers from disadvantage.

Hakker – The black preacher

Carthy – the sister turned warlock. Tiefling teenager.

BBEG – a demon/lesser evil god.

ואסור לשכוח את הפלדין הדב”ש שהולך להיות חלק מהותי מההרפתקה: The Tiefling Paladin Ryan Windclaw, an oath of vengeance paladin.

בגדול השלב הזה לקח לי איזה יומיים נוספים. אני מרגיש הרבה יותר טוב לגבי ההרפתקה הזו למרות שאני קצת חושש שאין פה מספיק תוכן, כי אני לא רוצה שזה יהיה חד”פ. אני מדמיין את זה יותר כהרפתקה קצרה של 2-4 פגשים. אבל נראה לי שאת זה יהיה הכי טוב לבדוק בשלב הפלייטסטינג. אין טעם לדאוג לגבי בעיות דמיוניות.

השלב הבא שנעסוק בו בחלק 3 הוא לרשום את כל זה מסודר ולהתחיל להכניס סטטיסטיקות זמניות כדי שמנחים אחרים יוכלו לעבור על זה ולתת הערות או להריץ את הגרסה הראשונית.

כתיבת ההרפתקה Hell’s Coming with Me – חלק 2

תהליכי התפרקות

באמת שאני לא קולט מה הבעיה להבין את תהליך ההתפרקות. זה קרה כבר אינספור פעמים וזה קורה גם עכשיו, ובכל פעם זה אותו הדבר. התהליך