קמפיין מימון לא (רק) בשביל כסף

ערימת שטרות
קמפיין המימון של על כתפי גמדים

המטרה של קמפיין מימון היא לגייס כסף עבור פרויקט. אבל מי שחושב שזוהי המטרה היחידה מרוויח מהתהליך הרבה פחות ממה שהוא יכול היה לקבל.

בקמפיין שסיימנו עכשיו עבור הפודקסט “על כתפי גמדים” המטרה המוצהרת של הקמפיין הייתה לגייס 2,000 שקלים. למה 2,000 שקל? כי זה הסכום שהגענו אליו כשחישבנו את ההוצאות השוטפות (עלות האתר החדש, רישום Domain, דיסק ייעודי לשמירת הפרקים) יחד עם כמה דברים שרצינו לשדרג (ציוד הקלטה, תוכנות עריכה, יצירת לוגו ועיצוב האתר). יש הרבה סיבות למה אנשים תרמו כסך לקמפיין הזה אבל אני מסתכל על קמפיין המימון שלנו כהצלחה גדולה לא רק בגלל שגייסנו בו יותר מפי חמש מהכסף שניסינו לגייס לתפעול השוטף אלה בזכות הערך המוסף שהוא נתן לנו ולפודקסט. מה היה הערך המוסף הזה? בשביל להבין את זה צריך להבין מהם המטרות הנוספות של קמפיין מימון המון.

קמפיין המימון של על כתפי גמדים

קמפיין המימון של על כתפי גמדים

מלבד הזדמנות לגייס כסף קמפיין מימון הוא עוד דברים:

· הוא הזדמנות לקהל להביע את ההערכה שלו לתוצר שאתם מספקים או לאמון שלו בכם. שזה דבר שהוא לחלוטין לא מובן מעליו. בעיני כל מי ששם כסף לתמיכה בפודקסט זה מישהו שבא ואמר: “אורי וערן, אני מעריך את מה שאתם עושים ואני רוצה שתמשיכו לעשות את זה”. יחד עם ההשקעות הגיעו הערות ותגובות מחממי לב שהראו לנו שמה שאנחנו עושים חשוב לאנשים.

· הוא הזדמנות להעלות רעיונות להתפתחות שיפורסמו ביעדים הנוספים. אנחנו העלנו רעיונות כמו חבילת התמיכה ביוצרים חדשים, הרעיון של תוכן מצולם, סקירות מוצרים, אזורי טקסטים לאתר הגמדים וקומיקס חדש של ערן ואביב אור. דברים שאולי לא היינו מעלים על דעתנו בלי הקמפיין הזה. תמיד תחשבו על קמפיין כהזדמנות לסיעור מוחין לגבי השאלה לאיפה אתם רוצים להתקדם.

· הוא הזדמנות לחשוב מחוץ לקופסה וליצור פרויקטים יוצאי דופן שיקדמו את הקמפיין. אנחנו הקמנו את “צריח הברקת” – מרתון של 12 שעות של משחקי תפקידים שהיה (עד כמה שאני יודע) הראשון מסוגו בישראל. חברת WotC שידרה מרתון דומה לגיוס כספים לצדקה כמה ימים אחרי המרתון שלנו ואני חייב לומר שאני לא חושב שאיכות ההפקה שלנו הייתה פחות טובה.

· הוא הזדמנות לדיאלוג עם הקהל. אנחנו קיבלנו כל מיני מיילים ובקשות במהלך הקמפיין. אנשים שהציעו לנו דברים שנוכל לעשות בקמפיין או לאחריו ואני בטוח שחלק מהדברים האלו לא היינו חושבים עליהם בעצמנו. אחד מהדברים האלו הוא הרעיון של ליצור קוביות ק6 עם הלוגו של על כתפי גמדים.

· הוא הזדמנות לנסות להגיע לקהל חדש. רק מספר המאזינים לפרקים הבאים יגיד האם באמת הגענו לקהל חדש. אבל אני יודע שאנשים שלא שמעו על הפודקסט שלנו בעבר – יודעים עליו עכשיו. ולא רק שהם יודעים שהוא קיים – הם יודעים שהוא מוערך על ידי הרבה מאוד אנשים מהתחום שתמכו בנו. אני לא יכול לחשוב על פרסומת מוצלחת מזו.

· הוא הזדמנות לפרסם את הפרויקט והתחום במקומות חדשים. ובמקרה שלנו את התחום הנישתי של משחקי תפקידים. אני מבדיל פה בין הסעיף הקודם שיש לו קהל ספציפי ויעד ספציפי לבין פרסום הפרויקט מחוץ לקהל היעד המיידי שלו. אני יודע שהרבה אנשים חדשים שמעו על הפודקסט בעקבות הקמפיין, הרבה מהם בכלל לא קשורים למשחקי תפקידים. אנשים שמעו על הפודקסט ועל תחום משחקי התפקידים בארץ רק בגלל שהם מתעניינים בנושא של מימון המונים או כי הם נכנסו למימונה כדי לתמוך בפרויקט אחר או שהם סתם קראו את עיתון הארץ ונתקלו בכתבה של דידי חנוך על הקמפיין. כל האנשים הללו נחשפו לעובדה שתחום משחקי תפקידים בארץ הוא דבר חי, קיים ומתפתח. פרסום שכזה עשוי להוביל לשיתופי פעולה מבורכים ולא צפויים.

תחשבו על כל הדברים האלו טוב טוב בפעם הבאה שאתם מתכננים לפתוח קמפיין מימון המון. אם אין עוד דברים שאתם מקווים לקבל מהקמפיין שלכם מלבד כסף אז אתם הולכים להפסיד את האפשרות להרוויח הרבה מאוד דברים נוספים.

נעים מאוד,

אורי ליפשיץ.

קמפיין מימון לא (רק) בשביל כסף

ערימת שטרות

תהליכי התפרקות

באמת שאני לא קולט מה הבעיה להבין את תהליך ההתפרקות. זה קרה כבר אינספור פעמים וזה קורה גם עכשיו, ובכל פעם זה אותו הדבר. התהליך