פעילות בנושא משחקי תפקידים לילדי גן חובה

העברתי היום מפגש “הורה מעשיר” בגן של הילד (גיל 6) בנושא משחקי תפקידים. היה סה”כ ממש מוצלח, במיוחד בשביל פעם ראשונה, אבל בהחלט לא פשוט. בואו נעבור על מה שעשיתי ונראה מה עבד יותר טוב ומה פחות כדי שאם אתם תרצו לעשות משהו דומה יהיה לכם יותר קל.

התחלתי בסיפור מסגרת פשוט. הצגתי את עצמי, ואמרתי לילדים שאתמול ראיתי סרט בטלויזיה. עשיתי קצת סקרים בקרב הילדים כדי לחמם את המשתתפים. שאלות כמו “בהרמת, מי אוהב לראות טלויזיה?”, “מי אוהב שמקריאים לו ספרים?” וכו’. שאלות כלליות הלכו טוב, שאלות אישיות כמו “איזה סרט אתה הכי אוהב ג’וני?” הלכו פחות טוב כי כולם צעקו.

המשכתי להגיד שהסרט שראיתי אתמול לא היה כל כך טוב כי כל הזמן חשבתי שאם אני הייתי הגיבור בסרט אז הייתי הרבה יותר טוב מהדמויות בסרט. שאלתי את הילדים אם גם להם זה ככה והם ענו שכן. אז סיפרתי להם שהחלטתי שאנחנו נשחק את הסרט הזה ונהיה הרבה יותר טובים מהדמויות שם.

חילקתי את הילדים באקראי לקבוצות של חמישה ונתתי לכל קבוצה דף דמות מינימליסטי. הדף הכל תמונה של דמות פנטסטית (קוסם, לוחם, נוכל, וכו’), סוג הדמות, ועוד 2-3 איורים של ציוד או יכולות כדי לתת לילדים רעיונות לגבי מה הדמות יודעת לעשות.

אגב, אני לא הכנתי את הדפים אלה השתמשתי בדפים ששלח לי עודד אפל מחברת פגסוס שמריצה חוגי מבוכים ודרקונים, כפרה עליו, תודה! אבל אם אתם רוצים להכין בעצמכם זה סופר פשוט. משהו שמאוד אהבתי בדפים הללו היה שלכל סוג דמות היה גם זכר וגם נקבה. כלומר היה גם לוחם וגם לוחמת. נחמד.

ביקשתי מכל קבוצה להחליט על שם לדמות שלהם. זה הוביל להרבה מריבות בתוך הקבוצות אז כדי להסיח את דעתם ביקשתי מכל ילד בקבוצה לבחור שם תואר אחד לגיבור שלהם, כמו “חזק”, “אמיץ”, “חכם” וכו’.

לאחר מכן עשינו סבב של הצגת הדמויות: כל קבוצת ילדים עמדו באמצע הרחבה, החזיקו את התמונה של הדמות וצעקו את השם שלה.

פה התחלתי לבנות את הסיפור יחד עם הילדים, שאלתי אותם באיזה מקום מסוכן הדמויות נמצאות (נבחר “ארץ הדרקונים”) והתחלנו לעשות הרבה עבודה פיזית ועבודת חלל.

כל פעם הזמנתי קבוצה למרכז החדר, תיארתי להם מכשול כמו “תיזהרו, יש פה תהום”, “יש פה דרקון ישן, תהיו בשקט!”, או “יש פה תיבת אוצר מוקף בלבה רותחת”. את חלק מהמכשולים המצאתי וחלק פשוט שאלתי את הילדים שאלות מנחות כגון “איזה דבר מסוכן יש פה?” או “איזה אוצר שווה ממש יש כאן?”.

פה גם התחלנו להשתמש בקובייה. השתמשתי בק6 ספוג ענקית. בעיקר כי קל לקנות אותן. אחרי שהקבוצה ביצעה את ההתגברות על המכשול פיזית, הם עמדו במעגל כולם הניחו ידיים בפנים ככה שכולם החזיקו את הקובייה והעיפו אותה באויר.

כולם הגיעו לכניסה לאולם של הבוס. עשינו סבב של הצעות מי ומה הבוס (הדרקון-שד הנורא ירחמואל הגדול). לקרב הגדול ביקשתי מכל קבוצה להחליט על המהלך המיוחד שלהם ואז נתתי לכל אחד להדגים מה המהלך ואמרתי שכל מהלך מגניב נותן להם +1 לגלגול נגד הדרקון-שד.

ספרתי עד 3 וכל הקבוצות עשו בפנטומימה את המהלכים שלהם באנדרלמוסייה מאושרת. צעקתי לכולם להסתדר במעגל ולהחזיק את הקובייה. אמרתי שצריך להגיע ל-8 כדי לנצח ושיש לנו +6 (זה אומר שכל מספר מלבד 1 היה ניצחון) ומזל כי הם גילגלו 2. צעקנו צעקות ניצחון.

לסיום חזרתי לשבת וסיפרתי לכולם שהסרט שראיתי אתמול היה גרוע אבל הסרט שעשיתי איתן היום בבוקר היה מעולה ועשיתי סקירה קצרה של הסיפור: עברנו היכרות עם הגיבורים, מסע בארץ דרקונים, התגברות על מכשולים, והבסת הדרקון שד. הודתי לילדים על הסיפור שהם יצרו ומחאנו כפיים לסיפור הנהדר שלהם.

האמת שהיה קצת קשה לתפעל כל כך הרבה ילדים אבל היה ממש כיף, גם לי וגם להם.

פעילות בנושא משחקי תפקידים לילדי גן חובה

תהליכי התפרקות

באמת שאני לא קולט מה הבעיה להבין את תהליך ההתפרקות. זה קרה כבר אינספור פעמים וזה קורה גם עכשיו, ובכל פעם זה אותו הדבר. התהליך