עצות לתחרות המופעים בתחרות הסקיטים של כנסי אמא”י

לא מזמן הוזמנתי לשפוט בתחרות המופעים (“סקיטים”) של כנס כאמ”י 2016 שהיא חלק מתחרות הקוספליי של הכנס. אם הבנתם את כל המילים בשורה האחרונה אתם יכולים לדלג לפסקה הבאה. אם לא הבנתם חלק מהמילים אז תמשיכו לקרוא ואני אסביר: אז כאמ”י זה ראשי תיבות של כנס אנימה ומנגה ישראלי כלומר כנס לחובב אנימה ומנגה. אנימה, למקרה שאתם לא יודעים, זה ז’אנר של אנימציה יפנית. ההבדל המרכזי בעיני בין אנימה ו”סרטים מצוירים” זה שבמערב אנחנו התרגלנו להסתכל על אנימציה כמשהו שמתאים בעיקר לגילאים צעירים, ביפן התפיסה היא שאנימציה היא מדיום שיכול לפנות לכל הגילאים. אם קשה לכם עם הרעיון של סרט מצויר שיכול לפנות לקהל בוגר אז תחשבו על “וואלס עם באשיר“. אז מה זה קוספליי? קוספליי זה שילוב של שתי מילים : Costume ו-Play. כלומר להתלבש כמו הדמויות החביבות עליך מסדרות או סרטים. אבל אנחנו לא מדברים על רק ללבוש תחפושת. בקוספליי יש המון הקפדה על הרעיון של ליצור בעצמך את הבגדים והאביזרים השונים ובגלל זה תמיד אהבתי את הרעיון של קוספליי. אתה לא מסתכל על מישהו שלובש תלבושת, אתה מסתכל גם על מי שיצר את התלבושת כולה. ישנן תחרויות שלמות שבהן מתמודדים מציגים את הקוספליי שלהם ומתחרים על המקום הראשון. אז מה זו תחרות המופעים? בגדול מדובר בתחרות כשרונות, שבה מתמודד אחד או יותר מכינים קטע בימתי כלשהו בתמה של הקוספליי שלהם. הקטעים יכולים להיות מופעי ריקוד, שירה, נגינה, להטוטנות, קרב בימתי או אלף דברים שונים שונים שמעצימים את הקוספליי ומתכתבים עם הדמות שהמתמודד בחר לעשות עבורה קוספליי. זהו, עכשיו אתם יודעים במה אני הולך לשפוט.

אני מאוד מתרגש מההזדמנות הזו. אני חובב גדול של אנימה (כפי שניתן לראות מרשימת הסדרות שראיתי) וקוספליי מוצלח תמיד הרשים אותי. ולמרות שיצא לי להכין כמה תלבושות ואביזרים למשחקי LARP הכישרונות שלי תמיד היו יותר בתחומי המשחק וההופעות הבימתיות מאשר בתחום יצירת התחפושות. וזו הסדמנות נהדרת לשלב את הידע שלי בתחומי ההופעות הבימתיות ואת האהבה שלי לאנימה.

אני מקווה לראות המון מופעים מצוינים. כדי לנסות ולסייע לכל מי שמתכוון להתמודד בתחרות החלטתי לרשום רשימה של נקודות חשובות לגבי ההופעה. אני בטוח שהדגשים הללו יעזרו לכל אלו שמתכוונים להתמודד וישפר את ההופעה שלהם, לא משנה אם הם בעלי ניסיון או חובבנים. והאמת היא שאלו נקודות טובות לכל מופע בימתי. הנה הנקודות שלי:

זכרו שמדובר קודם כל במופע בימתי – חשבו על האלמנטים הבסיסיים של כל מופע: האם ברור מה ההתחלה, האמצע והסוף של המופע? האם מה שאני עושה יעניין את הקהל? האם המופע שלי מעביר רגש כלשהו? האם הוא מצחיק? האם הוא עצוב? האם ברור לקהל מה אני מנסה להציג בפניהם? לשחק קטע מהסדרה זה נהדר אבל האם הקטע הזה יהיה ברור בלי ההקשר מסביב? איך אני עולה לבמה (מופע לא מתחיל כשאתה במרכז הבמה, הוא מתחיל מהרגע שהקהל רואה אותך).

Introduction (הוסיפו הקדמה אם צריך) –אל תניחו שהשופטים או הקהל מכירים את המקור של הקוספליי שלכם. הוסיפו משפט של הדמות שתוביל לתוך הסצנה או שתכניסו להקדמה שלכם כמה מילים שמסבירות מה שצריך לדעת בשביל להבין ולהנות המהמופע שהכנתם. אגב, שני השופטים בתחרות המופעים הם חובבי אנימה שראו המון סדרות וסרטים אבל ברור לכולנו שחוק מרפי קובע שדווקא את הסדרה שאתם בחרתם לעשות לה קוספליי הם לא מכירים.

תלבושת ואביזרים (props) – שימו לב שתחרות המופעים היא לא תחרות הקוספליי. בתחרות הזו אתם נמדדים על ההופעה והכישרון שלכם, לא על הדיוק או העיצוב של התלבושת. מצד שני, התלבושת כן יכולה להוריד לכם נקודות: תלבושת שמגבילה את התנועה ותפריע לכם לרקוד תוריד נקודות, פרופים שיפריעו לכם באמצע ההופעה או שתצטרכו לעצור את המופע כדי להניח אותם לרגע ולהרים לאחר מכן באופן שלא יראה טוב על הבמה – יורידו את הניקוד.

הציגו את הכישרון שלכם – כל מופע מציג לראווה כישרון כלשהו על הבמה. והמטרה המרכזית של התחרות היא להשוות בין הרמה של הכישורים שמוצגים. ניתן להציג המון סוגים שונים של כישורים: שירה, ריקוד, משחק, אומנות לחימה, re-enactment ועוד (אנחנו נשמח אם תפתיעו אותנו!). אבל שימו לב שהתחרות הזו תמדוד עד כמה הכישרון שלכם מוצלח. אם אתם לא תרקדו בצורה מוצלחת אז זה לא ישנה עד כמה הקוספליי שלכם מוצלח או עד כמה ההופעה שלכם רלוונטית לדמות.

קשר לדמות – שימו לב שאם אין קשר ברור בין הדמות שאתם בחרתם לעשות לה קוספליי לבין הכישרון שאתם מציגים יהיה לכם יותר קשה לנצח. מתמודד בקוספליי של סמוראי שמציג אומנות לחימה יהיה (כנראה) הרבה יותר רלוונטי מרובוט מפלצתי שמנגן בחליל.

חזרות, חזרות, חזרות – מופע בימתי דורש חזרות. כלל האצבע שאני עובד לפיו הוא שאם אתם לא יכולים לבצע את המופע שלכם בצורה מושלמת שלוש פעמים ברציפות אז הוא לא מוכן להיות מוצג על הבמה.

המון המון בהצלחה לכל המתמודדים ובכלל שיהיה כיף לכל מי שמגיע לכנס.

עצות לתחרות המופעים בתחרות הסקיטים של כנסי אמא”י

תהליכי התפרקות

באמת שאני לא קולט מה הבעיה להבין את תהליך ההתפרקות. זה קרה כבר אינספור פעמים וזה קורה גם עכשיו, ובכל פעם זה אותו הדבר. התהליך