לפני הרבה שנים הייתי האחראי על מסד הנתונים של אחד מהבנקים הגדולים בארץ. זו היתה, כמו שאתם בטח מדמיינים לעצמכם, עבודה עם הרבה אחריות שדורשת המון הבנה, תכנון קדימה, ומומחיות. יום אחד כשחפפתי איש צוות חדש שהצטרף לאחד מהצוותים הטכניים הסברתי לו מה אני עושה ביום יום. הוא קצת התעצבן, כי למרות שהתפקיד שלי היה הרבה יותר בכיר משלו הוא הרגיש שהוא היה מיומן דיו לעשות את מה שאני עושה.

בעיקרון הוא צדק. אני חושב שעם הכשרה של שבוע שבועיים הוא יכל לעשות בלי בעיה 80% מכל מה שאני עשיתי בשגרה. בדיוק כמו שאני מאמין שאחרי הכשרה של כמה שבועות רוב האנשים המוכשרים יוכלו לעשות ניתוח או להטיס מטוס לסיבוב בשמיים.

אבל הנה הקטע. השגרה הזו היא לא החלק החשוב של התפקיד. טייסי קרב לא מתאמנים שנים בשביל לטוס פטרול במזג אויר נוח, הם מתאמנים על מנת שברגע שתהיה מלחמה או כשהם ידרשו להפציץ מטרה הם יוכלו לעשות את זה בהתרעה של רגע. רופאים מתאמנים שנים על ניתוח בשביל שהם יוכלו להציל את חיי החולה כשיש סיבוך. אני עברתי הכשרות של שנים בשביל שברגע שמסד הנתונים יוציא הודעה מוזרה אני אבין שיש ארבע דקות לפני שהמערכת קורסת, אנתח את הנתונים בכדי להבין את הסיבה, ואבצע את הפעולות הנדרשות בכדי למנוע את המצב. כי מערכת בנקאית שקורסת זה 50,000~ טראנזאקציות בשנייה שמחכות וכל שעה של השבתה זה עלות של מיליוני שקלים. במילים אחרות, אני לא הייתי שם בשביל העבודה השגרתית. העבודה השגרתית היתה בעיקר לייצר תשתית להתמודדות עם בעיות העתיד.

אני חושב שמה שאני מתאר פה זו נקודה עיוורת של הרבה אנשים בימינו. בגלל שיש כל כך הרבה ידע זמין אז קל לחשוב שאנחנו מבינים לעומק במשהו רק בגלל שאנחנו יכולים, בהשקעה לא גדולה של זמן ומאמץ, להגיע למצב שאנחנו יכולים לתפעל משהו לא רע. אולי אפילו לנהל אותו בשגרה 80% מהזמן. ואנחנו חושבים שאנחנו ממש טובים במה שאנחנו עושים. אולי אפילו מומחים.

אבל אנחנו לא, כי אין לנו מומחיות שהיא תולדה של נסיון. מומחיות זה להיות מסוגל לעשות את ה-20% הנוספים, את החלקים הקשים. הלא שגרתיים. טייס קרב שעושה פטרולים נהדר אבל לא יודע להפציץ או להיכנס לקרב אויר הוא לא טייס קרב, רופא שלא מבין לעומק את הגוף כדי להתמודד עם סיבוכים הוא לא רופא מומחה.

אל תשקרו לעצמכם. זה שאתם יכולים לעשות 80% ממשהו או לתפעל אותו בשגרה לא אומר שאתם מבינים אותו. כי הזמנים שבהם הכי חשוב לעשות את הדברים הנכונים הם ב-20% הקריטיים, לא בזמן השגרה בין לבין.

תהליכי התפרקות

באמת שאני לא קולט מה הבעיה להבין את תהליך ההתפרקות. זה קרה כבר אינספור פעמים וזה קורה גם עכשיו, ובכל פעם זה אותו הדבר. התהליך