למה שינינו את שם המשפחה שלנו

השם שלי הוא אורי ליפשיץ, השם של זוגתי הוא מאיה גרשוביץ. אנחנו לא נשואים וגם לא נהיה כל עוד אין אפשרות שהזוגיות שלנו לא תכלול גופים חשוכים כמו הרבנות הראשית. אבל אנחנו כן הולדנו יחד ילד וכחלק משינוי הסטטוס המהותי הזה בחיינו רצינו גם לשנות את שמות המשפחה שלנו.

המחשבה מאחורי הרעיון היא שרצינו שלילד שלנו יהיה שם משותף אתנו. שמות זה דבר חשוב והחלפת שם זו הצהרת כוונות מהותית.

יש כמה פתרונות לסוגיה הזו, הפתרון הנפוץ כיום בישראל הוא שהאישה תאמץ את שם המשפחה של הגבר אבל גם ההיפך קורה מידי פעם. זו לא הייתה אפשרות ששקלנו ברצינות. שנינו אוהבים את השמות שלנו אבל יותר חשוב בעיני זה שאני חושב שאף אחד מאתנו לא צריך לוותר על השם או הזהות שלו.

פתרון אחר הוא לאחד את שתי שמות לשם אחד. אפשר לשים מקף באמצע או לעשות הלחם, אולם בהתחשב באורך ובאשכנזיות של שמות המשפחה שלנו לא רצינו לגרום לעצמנו עיכוב של דקה בכל פעם שנצטרך לחתום את השם שלנו.

אז השתעשענו ברעיון ששנינו נחליף את שמות המשפחה שלנו למשהו חדש. זה לא פתרון אידאלי אבל נראה לנו יותר טוב מהפתרונות האחרים. אבל אם אף אחד מאתנו לא רצה שהשני ימחוק את שם המשפחה שלו, כי זה לא נראה לנו הגיוני שאחד מאתנו יאלץ למחוק חלק מזהות שלו הפתרון הזה היה קצת יותר טוב אבל עדיין רחוק מלהיות אידיאלי.
בסופו של דבר החלטנו לבחור שם משפחה חדש ולהוסיף אותו לשמות של שנינו. את אותו שם משפחה חדש ניתן לתינוק. על ידי הפתרון הזה שנינו שומרים על השמות שלנו אבל גם יהיה לנו שם משפחה משותף בינינו לציין את הזוגיות שלנו וגם שם משפחה משותף עם הילד.

אני אוהב את הפתרון הזה. הוא אלגנטי בעיני והוא מייצג בעיני יפה את התפיסה שלנו שמשפחה וילדים הם התפתחות והמשכיות של מי שהיינו קודם ולא בה במקום המשפחה החדשה שלנו.

חלק נוסף מנוהל השמות הזה שמוצא חן בעיני זה שהוא עובד בראייה עתידית לאורך זמן. כשהילד שלנו יתחתן ויוסיף לעצמו שם משותף אז תמיד יישאר שם אחד שמקשר אותו למשפחה שממנו הוא בא ושם חדש שיקשר אותו למשפחה שאותה הוא יצר. באותה מידה מבנה השם הזה עובד לזוג שנפרד, במובן שכשהם יצרו משפחות חדשות ויוסיפו שמות משפחה – תמיד יהיה משהו בשם שלהם שיקשר אותם ואת הילדים שהיו להם יחד עם קשר למשפחות החדשות שהם ייצרו בעתיד.

אני מקווה שהרעיון של הוספת שמות יהפוך להיות יותר פופולרי. בעיקר בגלל שהרעיון הפשוט הזה של הוספת שם חדש במקום למחוק שמות ישנים מייצג בעיני כל כך הרבה דברים טובים: הוא מייצג הסתכלות מפוכחת לעתיד אך מבלי להתעלם מהעבר שלך והוא מייצג החלטה משותפת ושווה של שני הצדדים במערכת היחסים.
שיהיה לכולכם מזל טוב ואושר,

נעים מאוד,
אורי בר ליפשיץ.

נ.ב.
בחרנו את שם המשפחה “בר”. כי הוא קצר, יפה ויש לו הרבה פירושים שונים. בשבילי הוא מייצג שינוי, משהו חדש ונקי ופרוע ומלא באפשרויות חדשות.

למה שינינו את שם המשפחה שלנו

תהליכי התפרקות

באמת שאני לא קולט מה הבעיה להבין את תהליך ההתפרקות. זה קרה כבר אינספור פעמים וזה קורה גם עכשיו, ובכל פעם זה אותו הדבר. התהליך