במצב הטבעי אין מיליונרים

הפילוסוף תומאס הובס טבע את המונח ״המצב הטבעי״ כדי לתאר מצב דמיוני קדום ללא שום סוג של חוק. לטענת הובס כולנו צריכים לדאוג מהמצב הזה כי כל אחד מאיתנו יהיה בסכנת מוות בכל רגע. למה? כי כל אחד צריך לישון וכמעט כל אחד אחר יוכל להרים סלע ולפצפץ את הגולגולת שלנו. ולכן אנחנו מתאגדים לקבוצות ולמדינות ומסכימים בינינו שלא להרוג אחד את השני.

אני לאחרונה רואה יותר ויותר את האפשרות העתידית של ״מצב טבעי״ בתוך החברה שלנו. אנשים עשירים ובעלי חברות מתנערים מהחברה שבתוכה הם חיים. מיליונר ישראלי שמקבל לעצמו הנחות מס מופלגות תוך כדי איום על המדינה שאם הוא לא יקבל אותם הוא יסגור את עסקיו חייב להבין שהוא יוצר פער שבשלב מסוים לא ניתן יהיה לתיקון. יתרה מכך, הפער הזה עלול להוביל אותנו למצב שאותו מיליונר לאו דווקא לוקח בחשבון. כי כאשר לאדם אין אוכל הוא לא חושב על חוק או צדק. כבר אמרו את זה לפני הרבה זמן ״אם אין קמח – אין תורה״. חז״ל אולי טעו בהרבה דברים אבל לגבי חוקים שבין אדם לחברו הם הבינו דבר או שניים.

20130710-092110.jpg

הסיבה, לדעתי, היא ששכחנו ממושג האחריות האישית ואני מאמין שאנחנו נראה את המטוטלת חוזרת לכיוון הזה בפיצוי יתר גדול מאוד. לא משנה כמה אתה עשיר מישהו עדיין יכול לקחת סלע ולפצפץ לך אתה ראש כשאתה יוצא מהמלון, מישהו עדיין יכול לנסוע עם האוטו שלו לתוך הרכב שלך, מישהו עדיין יכול להשיג אקדח ולירות בך כשאתה בדרך מהמטוס פרטי ללימוזינה.

אלו לא האנשים הפשוטים שצריכים לדאוג. אלו העשירים שצריכים לפחד. כי כשהדברים יתחילו להישבר באמת אז מעמד הביניים השוקע והרשות השולטת יצטרכו שעיר לעזאזל.

אוהבים לדבר הרבה על היד הנעלמה של אדם סמית׳ שמכוונת את השוק החופשי, אבל מתעלמים מהיד הנעלמה של החברה. אותה יד שמארגנת הפגנות ספונטניות כשהמצב בלתי נסבל, אותה יד שלוקחת את החוק לידיים כשהיא לא מוצאת אף עבודה שתספק לה ולמשפחתה אפשרות להתקיים.

הכלכלה הקפיטליסטית היא המצאה מדהימה ומורכבת שהמנטרה שלה היא ״צימצום עלויות והגדלת רווחים״. לצערי נראה לי שהאנשים שעוסקים בקרביים של הכלכלה הזו שכחו שכדי שהמבנה המורכב הזה יוכל להתקיים ישנם תנאים מקדימים. וכשהם מפסיקים להתקיים, התחכום הפיננסי לא משנה לאף אחד.

המעקף הפיננסי של שימוש בתאגיד בין לאומי להעברת כסף בין מקלטי מס לא ישנה כשחסר בית יזרוק בקבוק מולוטוב לתוך רכב היוקרה שלכם. שוחד פוליטי שיתן לכם הטבות למרות שאתם משלמים פחות משכר מינימום לעובדים לא יעזור כשהמון זועם יתקוף את הוילה שלכם והמשטרה לא תגיע בגלל שהמשטרה מתוקצבת ממיסים, אותם מיסים שהתחמקתם מלשלם.

יש פתגם ישן שאומר ״כשאתה חייב עשרת אלפים שקל שאין לך לבנק – אתה בצרה, כשאתה חייב עשר מיליון שקל שאין לך לבנק – הבנק בצרה״. כלכלה חסרת אחריות חייבת להיפסק. כי אם אנשים בעמדות מפתח לא יתחילו לקחת אחריות על המדינה והחברה שמסביבם אז המדינה והחברה שמסביבם יתחילו להטיל את האחריות והאשמה על האנשים בעמדות המפתח.

במצב הטבעי אין מיליונרים

תהליכי התפרקות

באמת שאני לא קולט מה הבעיה להבין את תהליך ההתפרקות. זה קרה כבר אינספור פעמים וזה קורה גם עכשיו, ובכל פעם זה אותו הדבר. התהליך