תהיו מהחבר’ה הטובים

לפני הרבה זמן הבטחתי לעצמי הבטחה יוצאת דופן: שאני אשתדל לעבוד כמה שיותר עם החבר’ה הטובים ואשתדל להימנע מהחבר’ה הרעים. 

החבר’ה הטובים הם האנשים שכל פעם שאני פוגש אותם אני מסיים את הפגישה במצב יותר טוב משהתחלתי אותה. למזלי יש לי בחיים כמה וכמה אנשים כאלו. רועי שטרנין הוא יזם חברתי, אלון שב הוא מוזיקולוג וערן אבירם הוא האדם לדבר איתו על משחקי תפקידים. ראיתי כל אחד מהם משפיע על אנשים מסביבו לעשות את מה שהוא עושה עם יותר רצון, ביתר מיקוד ועם תחושה חזקה יותר של אמונה.

בכל פעם שהתייעצתי עם אחד מהחבר’ה הטובים יצאתי עם מסקנות חכמות, תובנות חדשות ומרץ להמשיך בעשייה. אין פה סוד כמוס או מומחיות יוצאת דופן. כמו רוב הדברים הנכונים, זה קיטשי אבל זה נכון, אלו אנשים שבמקום לומר “לא” מציעים דרכים יותר יעילות בעיניהם להגיע למטרה. אלו אנשים ששואלים תמיד אם יש דרך שהם יכולים לעזור ומתכוונים לזה ואם יש דרך שבה הם יכולים לעזור אז הם עוזרים. אלו אנשים שמנסים תמיד למצוא פתרונות ולא רק מתמקדים בבעיות. אלו אנשים שלא מזלזלים ברעיונות של אחרים.

וכן, יש גם את החבר’ה הרעים. אתם יודעים על מי אני מדבר, כל אחד מאיתנו מכיר כמה כאלו. האנשים שנהנים מלמצוא בעיות בתוכניות של אחרים כי זה גורם להם להרגיש יותר חכמים, אנשים שחייבים לזלזל באחרים על מנת להרגיש תחושת חשיבות, אנשים ששואבים אנרגיה מאחרים אבל לא מייצרים איתה כלום.

למקרה שקשה לכם לזהות את החבר’ה הרעים הנה כמה טיפים: הם יהיו הראשונים להצביע על בעיה של מישהו אחר וישמחו להמשיך לדון באריכות לגבי חוסר היעילות של מי שמטפל בה בזמן שהם עצמם יהיו האחרונים לעזור לפתור את הבעיה. הם אותם האנשים שבטוחים שכולם צריכים להיעשות עבורם מבלי שהם יניפו אצבע או יגידו תודה והם לא יציעו עזרה לאף אחד אם הם לא מרוויחים מזה בעצמם. הם קטנוניים ונוטרי טינה וסטטיסטית, לא משנה איפה אתם עובדים, הבוס שלכם יהיה אחד מהם.

ההבטחה שהבטחתי לעצמי לפני הרבה זמן, הייתה לנסות להיות אחד מהחבר’ה הטובים ולנסות לעבוד כמה שיותר רק עם חבר’ה טובים. תוך רגע ההבטחה הזו הפכה להיות אחד מהדברים שבאו לידי ביטוי בכל דבר שעשיתי. כשאני וערן התחלנו להקליט את על כתפי גמדים היה ברור לשנינו שאנחנו רוצים לענות על שאלות של מאזינים ולנסות לעזור להם לשפר את המשחקים שלהם. כשרועי שאל אותי אם אני רוצה לעזור עם כנסי TEDx זה הוביל לעולם שלם של אנשים שהיה לי את התענוג להיות חלק מהתהליך של לחדד ולהבהיר את המהות של העבודה המדהימה שהם עשו. ועדיין, כל פעם שאני פוגש את אלון אז הוא מסביר לי עקרונות של אומנות שזרה לי לחלוטין באופן שבו אני יכול לראות מוזיקה רוקדת באוויר וזה מדרבן אותי ונותן לי השראה ליצור בעצמי.

אני מקווה שגם אתם תבחרו להיות מהחבר’ה הטובים ולעזור לחבר’ה טובים אחרים. זה לא כל כך קשה, בעיקר תנסו להקשיב ולהבין אנשים אחרים לפני שאתם מגיבים למה שהם אומרים. אל תתנשאו מעליהם ואל תזלזלו בהם, אחרי הכול גם אתם פעם לא הבנתם את כל מה שאתם יודעים עכשיו. ויותר חשוב מהכול, תעודדו אותם להתקדם. אם אתם חושבים שהם מתקדמים לכיוון הלא נכון אז בהחלט תמליצו להם להתקדם לכיוון אחר אבל אף פעם אל תגרמו להם לעצור.

החיים הם לא מסלול כזה או אחר, החיים הם לנוע קדימה. המוות הוא לא סוף המסלול, המוות הוא הנקודה שבה הפסקתם להתקדם.

מוסקבה-פטושקי

לפני שנים רבות פגשתי בידידי נימו בשעת בין ערביים. שוחחנו על תרבות גבוהה ומשקאות נמוכים וציינתי בפניו ששמעתי על יצירה ספרותית מבית אמא רוסיה ששמה

תהיו מהחבר’ה הטובים

מה שעושה אותי שמח

התיוג הזה הוא אחד מהדברים הכי משמחים שקרו לי לאחרונה. גיליתי כבר מזמן שהדבר שמעניק לי הכי הרבה אנרגיה זה לעזור ולעודד אנשים אחרים. זו

יום השואה (2014)

כבר בחטיבה היה לי קול עמוק, הגובה שלי היה מעל הממוצע והייתי ילד טוב. זה אומר שהייתי חלק מרוב טקסי יום השואה של בית הספר.